Strong performances from Young Athletes

Strong performances from Young Athletes

Thank you Carol Garcia and  Fleur Allen for photos.

 

Cambridge Harriers Open Race Walks + Nihill Shield Match   -    Sutcliffe Park, Eltham

 

Senior Men 10km

1 47 Joe Mooney Adamstown AC (IRE)  51:04

2 49 Jonathan Hobbs (U23) Ashford AC  52:49

3 56 Nicholas Dunphy Kilkenny City H (IRE)  53:56

4 55 Tor-Ivar Guttulsrod (M50) Hercules WAC  55:52

5 53 Graham Chapman (M60) Headington RR  58:24

6 59 Shaun Lightman (M70) Surrey WCl 63:34

7 51 Paul King (M60) Belgrave H   69:04

 

Senior Women  10km

1 64 Penelope Cummings (W35) Aldershot F&D AC  57:12

2 69 Anne Jones (W60) Steyning AC  65:24

3 72 Angela Martin (W50) Surrey WC  67:05

4 67 Geraldine Legon (W55) Bexley AC   72:13

 

Junior Men  10km

1 61 Luc Legon Cambridge H  50:41

2 62 David Kenny Farranfore Maine Valley AC (IRE) DNF

 

Junior Women  10km

1 79 Emma Achurch Leicester WC   52:51

2 75 Sinead O'Connor  Celbridge AC (IRE)  56:43

3 82 Orlaith Delahunt  Sligo AC  (IRE)  56:55

4 83 Emily Ghose Tonbridge AC   61:01

5 78 Fina Hayes Le Cheile AC   (IRE) DNF

6 81 Rachel Glennon Mullingar H (IRE) DNF

7 76 Karen Bourke   Celbridge AC  (IRE) DNF

 

Under 17 Men  5km

1 10 Chris Snook Aldershot F&D AC 23:25

2 11 Ben Allen Leicester WC   27:35

3 12 Oliver Hopkins  Lewes AC   27:43

4 13 Adam McInerny Suncroft AC  (IRE)  28:04

 

 

       R W A Under 15 Boys GRAND PRIX Winner for 2015      -     Ben Allen 

 

 

Under 17 Women  5km

1 22 Ana Garcia  Sheffield & D AC  25:30

2 21 Niamh O'Connor  Celbridge AC  (IRE)  26:24

3 18 Evie Butcher  Cambridge H  28:08

4 26 Pagen Spooner  Wetherby R 28:30

5 23 Alana Ziedler   Sheffield & Dearne AC  29:18

6 14 Abigail Jennings Aldershot F& D AC  32:04

7 16 Jacqueline Benson Ashford AC   33:50

 

Under 15 Boys  3km

1 28 Archie Walter Manx H   17:14

2 29 Jack Childs Medway & M AC   17:35

3 27 Ethan Kitteridge Blackheath & BH AC   17:48

 

Under 15 Girls  3km

1 33 Kara Lane Birchfield H   15:59

2 35 Suki Ly Cambridge H    16:51

3 34 Lucy Lewis Ward Cambridge H    16:57

4 36 Molly Meleady-Hanley  Sheffield & Dearne AC   17:09

5 39 Eva Delahunt   Sligo AC  (IRE)   17:18

6 37 Beatrice Fury Medway & M AC   17:39

7 32 Isabelle Bridge Blackheath & B  HAC  17:48

8 30 Anna Hinchcliff Aldershot F&D  AC  21:22

 

Under 13 Boys  2km

1 43 Alex Macheath Cambridge H   10:40

2 45 Faris Alkhamesi Nuneaton H    11:15

3 44 Kai Cundey   Sheffield & Dearne AC   11:36

 

Under 13 Girls  2km

1 46 Lara MacColl City of Sheffield & Dearne AC 11:51

 

Under 11 Boys 1km

1 337 Luca Cundey Intake Primary School   6:07

 

Under 11 Girls 1km

1 336 Megan Packett Aldershot Farnham & Dist AC   6:20