Small Nations Match, England U23 + U20 Champs and UKA Trials

Small Nations Match, England U23 + U20 Champs and UKA Trials

RESULTS:

20,000m MEN

 1 2224 SHANGE Lebogang South Africa 1:23.20.86         (unofficial splits 8.31, 16.47, 25.12, 33.37, 41.59, 50.03, 58.25, 66.54, 75.16) 

2 2218 BOSWORTH Tom RWA England 1:25.28.36          (8.17, 16.37, 24.55, 33.14, 41.35, 50.05, 58.51, 67.37, 76.38)

3 2223 MUNDELL Marc South Africa 1:28.55.86         (8.44, 17.20, 26.18, 35.06, 44.02, 53.00, 62.04, 71.07, 80.03)
4 2209 MACMANAMON Cian Ireland 1:32.25.51         (very even paced)
5 2227 SAELEN Joakim Norway 1:33.32.74               (8.57, 17.55, 26.59, 36.12, 45.31, 54.49, 64.18, 73.51, 83.30)
6 2220 CORREIA Luis Switzerland 1:34.05.15           (8.57, 17.55, 26.59, 36.12, 45.31, 54.49, 64.18, 73.55, 83.38) 
7 2206 NIELSON Andreas Denmark 1:36.45.15
8 2212 TERSTEEG Rob Netherlands 1:38.52.11
9 2217 REIS Francisco Portugal 1:44.09.88
10 2213 VAN SLOOTEN Andre Netherlands 1:45.52.51
11 2228 SANTILLAN Arturo Denmark 1:47.35.96
12 2201 COWIN Adam Manx Harriers 1:48.42.17
13 2204 VAN HOVE Peter Belgium 1:49.13.85
14 2214 DE BRUIN Remco Netherlands 1:51.50.98
15 2222 MACABREY Quentin Switzerland 1:52.46.32
16 2202 BOGERT Dirk Belgium 1:54.41.05
17 2203 RENARD Ludwig Belgium 1:54.47.88
18 2207 DUNPHY Nicholas Ireland 1:56.38.65
DNF 2205 CORDIER Vincent Belgium
DNF 2215 LIESTING Rick Netherlands
DQ 2219 KING Dominic RWA England 230.6
DQ 2221 GAVILLET Patrick Switzerland 230.6    

 

20,000m WOMEN

1 2225 DAVIES Bethan Cardiff AAC 1:36.39.70  **            (9.37, 19.14, 28.49, 38.31, 48.15, 57.54, 67.38, 77.26, 87.08)

** GB BEST PERFORMANCE **

 

 

10,000m MEN

JUNIOR MEN
1 1205 WILKINSON Callum Enfield & Haringey AC/ ENG 42:59.23 
2 1200 CORBISHLEY Cameron M & M AC / ENG 43:30.66 
3 1204 THOMAS Guy Tonbridge AC / ENG43:58.41 
4 1209 TOBIN Anthony Ireland 48:33.18
5 1201 LEGON Luc Bexley AC 49:53.40
6 1207 BELL Andrew Ireland 50:17.15
7 1202 PARTINGTON Tom Manx Harriers 50:40.89
8 1203 SNOOK Timothy Aldershot Farnham & Dist AC 51:12.96
9 1210 BONZON Nathan Switzerland 51:51.85
10 1211 POMMAZ Guillaume Switzerland 57:17.50
11 1206 DULEU Barnabe Belgium 58:30.61
DNF 1208 EGAN Aaron Ireland 

1 1021 GABELLONE Tatyana Italy 46:43.87
2 1212 ACHURCH Emma Leicester WC / ENG   51:40.44 u/20
3 1222 VAN ANDEL Ann Netherlands 54:03.97
4 1219 GANNON Brenda Ireland 54:06.51
5 1217 BURKE Veronica Ireland 54:24.37
6 1223 LEWIS‐WARD Sophie Cambridge H / ENG 54:49.55 u/20
7 1225 COLLINS Rebecca North Down 55:20.40
8 1213 BUTCHER Heather Cambridge H /ENG 55:37.68 u/20
9 1216 NICOLAS Myriam Belgium 56:08.77
10 1221 O'CONNOR Sinead Ireland 58:26.65
11 1215 DESMET Liesbet Belgium 58:57.79/